Karpálny tunel

Syndróm karpálneho tunela je syndróm, o ktorom už mnoho z vás počulo. Ide o najčastejší útlakový syndrómom, ktorý vzniká na základe kompresie na nerv (n. medianus).

Častejšie postihuje ženy ako mužov a to väčšinou vo veku 40-50 rokov. Často sa môže objaviť aj pri úraze alebo u tehotných žien.

Tento syndróm je sprevádzaný bolesťami ruky, stuhnutím zápästia a často aj tŕpnutím a to aj v noci. Tieto ťažkosti môžu byť akútne, ktoré sa prejavia po úraze alebo po preťažení alebo chronické, ktoré sa prejavujú dlhodobo.

Chronický syndróm karpálneho tunela postihuje najčastejšie ľudí dlhodobo pracujúcich za počítačom s častým využívaním myši, ale aj celkovo pri práci, kde človek potrebuje a zapája celé zápästie napr. u elektrikárov (so skrutkovačom), u šičiek, kuchárov či hudobníkov.

Vyšetriť si tento syndróm vieme fyzicky ale aj pomocou EMG, USG či MRI. SKT sa dá často odstrániť vhodnou rehabilitáciou spojenou s fyzikálnou terapiou.

V horšom štádiu je odporúčaný operačný výkon. Ja osobne stále odkladám operácie až na poslednú koľaj.

V praxi sa často stretávam s tým, že ľudom, ktorým to bolo zoperované sa to zle hojí a problémy sa často vrátia. Dochádza k tomu nie kvôli nekvalitne vykonanému výkonu ale zanedbaním rehabilitácie. Ale čo ak SKT nie je tá pravá diagnóza? Mnoho ľudí si s tŕpnutím rúk ihneď spája karpál, no často to môže spôsobovať krčná chrbtica, ktorá je v dnešnej dobe najviac preťažovaná časť chrbtice.

Skúste sa niekedy sami pozrieť na seba ako sedíte pri práci s pc. O tejto problematike sa dočítate viac TU.