Správny sed

Žijeme v dobe, v ktorej má väčšina populácie sedavé zamestnanie a sedieť za počítačom 8 hodín nie je až také jednoduché. Hlavne v momentálnej situácii, kedy ostalo veľa ľudí na Homeoffice.

Ruku na srdce, kto sedí pri počítací pekne vystretý? Takmer nikto.

Každý sa dá do svojej úľavovej polohy, kedy sa cíti príjemne ale cíti sa príjemne aj chrbtica? Určite nie. Správne by sme mali sedieť na stoličke ideálnej veľkosti – nohy by mali byť pevne na zemi, kolená a bedrá zhruba v 100°, pričom bedrá by mali byť vyššie ako kolená, kríže opreté o sedadlo, lopatky schované pekne pri chrbtici a hlava v miernej zásuvke.

To by bol ideálny sed. Ak máte možnosť vybrať si, zainvestujte do pohodlnej a kvalitnej stoličky. Vhodná alternatíva je aj fitlopta, na ktorej ja odporúčam sedieť ľudom ale len max 2-3 hodiny denne. Pokiaľ máte nariadený Homeoffice a nemáte doma pracovný stôl a musíte sedieť na gauči/ pohovke, stále platia zásady ako pri sedení na stoličke, teda ak máte nízky gauč, dajte si pod zadok napr. vankúš aby ste boli o niečo vyššie. A hlavne musí to byť aktívny sed, počas ktorého by ste mali dodržiavať všetky zásady.

A teraz k vášmu pc. Či už používate stolný pc alebo notebook, monitor by mal byť vždy vo výške vašich očí. Ak by bol veľmi nízko, mohli by ste si zbytočne preťažovať svoju krčnú chrbticu. Na podloženie monitora existuje mnoho držiakov, poprípade si ho podložte napr. knihami, ktoré ste už prečítali. Dôležitá je aj klávesnica a myš. Rozhodne odporúčam ergonomicky tvarované klávesnice a myši, poprípade podložku pod myš s vankúšikom aby ste nemali zalomené zápästia a nedochádzalo tak k útlaku nervov a svalov.

Pri používaní notebooku je taktiež lepšie používať externú klávesnicu a myš, vďaka čomu si viete prispôsobiť pracovnú polohu a zlepšiť pohodlie pri písaní.

Ak máte záujem o konzultáciu alebo masáž neváhajte má kontaktovať