Trigger points

Mnohí z vás už počuli o tzv. „Trigger points“ alebo „spúšťových bodoch“ ale čo to vlastne je a prečo práve spúštový bod? Trigger point je najčastejší prejav poruchy funkcie svalu, ktorý sa prejaví bolesťou.

Spúšťový bod preto, lebo bolesť, ktorú vyvoláva môže byť v inom mieste, ako je samotný TrP. Spúšťové body môžu vyvolávať bolesť spontánne (prípadne pri pohybe) alebo iba pri priamej kompresii (môžu byť príčinou slabosti svalu). TrPs najčastejšie vznikajú akútnym alebo chronickým preťažením svalu, pôsobením rizikových faktorov alebo sa taktiež môžu objaviť pri nedostatku minerálov v tele.
Ako zistím, že také niečo mám? Veľmi jednoducho – stačí si prejsť najčastejšie preťažovaný sval, napr. Trapéz, a pokiaľ objavíte malú guličku, valček či miesto, kde vás to výrazne zabolí,  vuala našli ste ho.

No dobre. Vieme čo to je, vieme ako ho nájsť ale čo s ním? Spúšťové body sa dajú najlepšie odstrániť masážou – ručnou alebo pomocou blackrollu či malej loptičky s pichliačmi(ježko), poprípade aj tenisovou loptičkou. Blackroll alebo loptičku položíme na dané miesto a krúživými pohybmi a pomocou tlaku si toto miesto rozmasírujeme. Najlepšie je si na pomôcku ľahnúť alebo oprieť sa o stenu.

Pokiaľ sa vám nedarí Trigger point odstrániť, neváhajte mi napísať.