Spať či nespať?

Asi každý z nás pozná ten pocit keď leží v posteli a otáča sa z boku na bok a nevie zaspať. Hovoríš, že tebe sa to nestáva? Tak to gratulujem, pre teba tento článok asi nebude. Pokiaľ si sa v tom našiel tak čítaj ďalej a možno sa dozvieš niečo čo si doteraz nevedel. 

Hovorí sa, že mnohé veci prídu vekom a s nespavosťou to nie je inak. Pokiaľ sa to stane raz za čas(raz za mesiac) tak to nie je nutné riešiť, no pokiaľ sa to stáva častejšie a na pravidelnej báze, je vhodné sa tým zaoberať.

Insomnia je presný medicínsky názov poruchy nočného spánku. Často pripisujeme nespavosť splnu mesiaca no je to tak? Na silu mesiaca verili už naši predkovia. Považovali ho za zdroj čarovnej energie, ktorá dokáže meniť ľudí na vlkodlakov, prípadne spôsobuje šialenstvo. Taktiež verili, že ak je okolo mesiaca červený kruh, je to znamenie krvavej noci. Za čias starých Rimanov, prírodovedec Plínius Starší, zastával názor, že mesiac ovplyvňuje nielen správanie ľudí ale aj fungovanie ľudského mozgu.

Vedci robili niekoľko výskumov. Počas splnu sledovali ich mozgovú aktivitu či aktivitu očí. Každému dali za úlohu popísať ich spánok po prebudení. Testovalo sa približne 320 dobrovoľníkov. Výsledky tohto pozorovania jasne ukazujú, že až 70% respondentov malo menej hlboký spánok a zvýšenú latenciu. Ďalší výskum bol v Argentíne, kde sledovali 3 komunity ľudí, pričom jedna komunita nemala prístup kelektrine,druhá mala obmedzený prístup, tretia bola v mestskom prostredí a mala plný prístup k elektrine. Zistilo sa, že efektivita spánku v komunitách, kde nebol prístup k elektrine, bol efektívnejší, no aj na nich mal vplyv spln čo sa ukázalo na ich hlbokom spánku.

 Tieto výsledky naznačujú, že ľudský spánok je synchronizovaný s mesačnými fázami bez ohľadu na etnické a sociálne pozadie. Zistilo sa, že v priemere si ľudia noc pred splnom líhali do postele o 30 minút neskôr a celkovo sa vyspali zhruba o 50 minút menej. Naopak najdlhší spánok si ľudia dopriali v čase, keď bol mesiac vo fáze novu. 

V dnešnej dobe si nevieme priznať keď nás niečo trápi a skúšame si pomôcť sami, no nie každá pomoc je vhodná. Na trhu je veľké množstvo rôznych doplnkov, ktoré sľubujú pokojný spánok. Nie všetky sú z dlhodobého hľadiska bezpečné. Na občasné problémy so spánkom sa odporúčajú mnohé overené bylinné preparáty, ktoré nevyvolávajú závislosti. Na dosiahnutie optimálnych výsledkov sú odporúčané dvoj- až trojmesačné kúry. A čo Melatonín? Mnoho z nás si myslí, že melatonín je prírodný liek na spanie. No nie je to tak. Samostatný melatonín spánok nevyvolá, je akýmsi signálom tmy a teda podobne ako únava dáva nášmu mozgu najavo, že je čas ísť spať. Ak sa melatonín užije tesne pred spánkom a v čase, keď je v našej izbe tma (nočná lampička) môže náš spánok skvalitniť. Ak sa užije za denného svetla, môže vyvolať opačný účinok. Opačný efekt tzv. denný melatonín preukázateľne vyvoláva depresie. Spánkoví experti odporúčajú užívanie melatonínu maximálne 2 týždne bez prestávky. 

Pomôže mi Fyzioterapeut ? 

Cvičenie sa často považuje za riešenie mnohých problémov a tak je to aj s nespavosťou. No tak, ako aj pri iných diagnózach, nemôžeme očakávať vysnívaný efekt hneď. Fyzioterapeut vám vie pomôcť s uvoľnením stuhnutých svalov šije a chrbta a nastaviť vám cvičebnú jednotku, ktorá zahŕňa dychové a relaxačné cvičenia, ktoré vás nastavia na kvalitný spánok. Dôležitá je aj poloha tela pri spánku, madrac či vankúš. Ja svojim klientom stále vravím, že pokiaľ sa v noci v posteli prehadzujú a menia svoje polohy, tak je zbytočné riešiť správnu polohu spánku. Napr. Ja keby nemám vedľa seba priateľku, tak sa asi zobudím v inej izbe :D.

6 typov na lepší spánok/zaspávanie 

  1. Spravte si totálnu tmu. Zatiahnite si žalúzie alebo závesy (ja odporúčam zatemňovacie rolety alebo závesy, ktoré vám poskytnú dokonalú tmu), pozor na zbytočné LED svetielka na TV a podobne, pokiaľ máte možnosť, v nastaveniach sa to dá vypnúť alebo prelepiť čiernou páskou
  2. Dajte si pohár vody
  3. Dýchacie cvičenia alebo meditácia 
  4. Relaxačná hudba tzv. biely šum alebo v opačnom prípade si dajte štuple do uší ak ste v hlučnom prostredí 
  5. Počítanie ovečiek alebo nejaká iná nudná myšlienka
  6. Snažte sa nerozmýšľať nad tým, čo vás zajtra čaká (práca, škola, súkromie,…)