Fyzioterapia

Kinesiotaping

Kinesiotaping (Kinesio tape) alebo „tejpovanie“ je metóda, ktorá pomocou špeciálnych nalepovacích pások zabezpečuje podporu svalom alebo pridruženým tkanivám a bola vyvinutá japonským chiropraktikom Dr. Kasem.

Myšlienkou Dr. Kaseho bolo použiť pásku ako druhú kožu na ovplyvnenie senzorickej motorickej slučky medzi kožou a mozgom, čím sa vyvolali vazomotorické, neurosvalové a neurofasciálne zmeny, aby sa stresové tkanivá v tele vrátili späť do homeostázy. Telo sa potom uzdraví. Jednoducho povedané, zmenou polohy pokožky nad poškodeným tkanivom sa do mozgu prenáša zmyslová spätná väzba, ktorá v reakcii prispôsobuje a mení všetky tkanivá. Cez elastické vlastnosti tejpu mikroskopicky zdvíhame kožu.

Týmto zdvíhaním zvyšujeme medzitkanivový priestor a umožňujeme tak zníženiu zápalu, tlaku a zároveň pomôžeme účinnejšiemu prietoku krvi a lymfatickej tekutiny do cieľovej oblasti i mimo nej. Použitím jednoduchých pásikov alebo iných špeciálnych tvarov, ako aj smeru a sily natiahnutia pásky v čase aplikácie, sa môže tejp aplikovať v stovkách spôsobov na rôznych miestach na tele a pri mnohých diagnózach. Má schopnosť napríklad zmierniť napätie svalov v oblasti šije alebo krížov, opuch pri vytknutom členku, korigovať stabilitu v kolene či napomôcť pri liečení tenisového lakťa. Bezpochyby je technika najdôležitejším aspektom pri dosahovaní najväčších terapeutických výsledkov, preto je dôležité vyhľadať odborníka, fyzioterapeuta, ktorý Vám s daným problémom pomôže a poradí.