Skolióza

Skolióza je jedna z najčastejších diagnóz dnešnej doby. Ale čo to je vlastne skolióza? Skolióza je deformita chrbtice s fixovaným vybočením chrbtice vo frontálnej rovine s torziou stavcov a rotáciou chrbtice, laicky povedané krivý chrbát do strán.

Každý vám povie „mali by ste sa viac vystrieť a chodiť viac vyrovnaný“ ale čo znamená byť vyrovnaný?

Ideálny postoj by mal začínať od nôh, ktoré by mali byť voľne pri sebe, kolená a bedrá prirodzene natiahnuté a panva v takej polohe, v ktorej je váha trupu vycentrovaná nad spojnicou radu bedrových kĺbov. Chrbtica má byť fyziologicky zakrivená, ramená voľne spustené dole a dozadu ( nie úplne zacvaknuté). Lopatky by mali byť naplocho pritiahnuté k rebrám, hlava v tzv. zásuvke (jemne zasunutá dozadu, nie zaklonená, predstavte si, že máte v strede hlavy šnúrku, ktorou celú hlavu posuniete dozadu.)

Už vieme ako by to správne držanie tela malo vyzerať, tak prečo tak často vidíme ľudí, ktorí sú zhrbení? Jednoducho je to pre nich pohodlná poloha, či už pri čítaní alebo pri práci pri počítači. Skúste si spraviť malý experiment na sebe a všímať si svoje postavenie chrbta pri práci, nie iba pri práci s počítačom, ale pri každodenných činnostiach ako sú: umývanie riadu, hygiena, sledovanie tv, či aj obyčajne šoférovanie. Príčin chybného držania tela je veľa.

Rozdeľme si ich do dvoch hlavných, vrodené a získané, 70% populácie má získanú skoliózu, za ktorú môže zlý duševný a telesný stav, jeho fyzická zdatnosť a trénovanosť, pričom neplatí priama úmera, že čím viac máme vyvinuté svalstvo, tým máme lepšie držanie tela. Prevencia a liečba je v správnej pohybovej aktivite najlepšie už od detského vevku. Podľa mňa je veľmi dôležité liečiť skoliózu konzervatívne a nenechať sa hneď “hodiť pod skalpel“.

Ak máte podozrenie alebo bolesti neváhajte má kontaktovať.