Počuli ste už o syndróme piriformis?

Veľká časť populácie trpí bolesťami dolnej časti chrbtice (krížov) často aj tŕpnutím dolných končatín. Každý si hneď predstaví hrôzostrašný scenár že má “vyskočenú“ platničku, lebo si o tom prečítal na internete alebo mu to niekto povedal. No nemusí to byť vždy tak.

Počuli ste už o syndróme piriformis?

Syndróm piriformis vzniká preťažením alebo skrátením musculus Piriformis alebo inak nazývaný hruškovitý sval, ktorý sa nachádza hlbšie pod sedacími svalmi, pirebieha krížom cez zadok. Za funkciu má vonkajšiu rotáciu, natiahnutie a odtiahnutie v bedrovom kĺbe. Keď si to tak vezmeme, zapája sa skoro pri všetkých pohyboch v bedrovom kĺbe.

Pokiaľ je tento sval preťažený alebo skrátený, dochádza ku kompresii a iritácii sedacieho nervu. Často sa označuje aj ako pseudoischias. Rozdiel medzi syndrómom piriformisu a ischiasu je v tom, že pri ischiase je nerv tlačený tlakom vysunutej medzistavcovej platničky.

Tento syndróm postihuje viac ženy ako mužov, športovcov, väčšie riziko je u obéznych ľudí ale aj u ľudí so sedavou prácou. Nemusíme ale podliehať panike. Napriek nepríjemným a bolestivým príznakom je liečba vcelku jednoduchá.

.-

V akútnom štádiu je vhodný kľudový režim. Po prekonaní tohto štádia je vhodná infralampa alebo iný druh suchého tepla, masáže, ultrazvuk, postupne aj strečing m. Piriformis a cvičenia spojené s rolovaním s blackrollom alebo loptičkou. Stále platí, že najlepšia liečba je prevencia a tou je v tomto prípade hlavne strečing.

Ak máte záujem neváhajte má kontaktovať.