Mythbusters

Dnes som si pre vás pripravil ďalších 5 mýtov o našich chrbticiach.

1̶.̶ ̶C̶h̶r̶b̶á̶t̶ ̶b̶o̶l̶í̶ ̶z̶ ̶n̶o̶s̶e̶n̶i̶a̶ ̶ť̶a̶ž̶k̶ý̶c̶h̶ ̶v̶e̶c̶í̶

Táto príčina je zriedkavá, skôr je vedecky dokázané, že silový tréning posilňuje svalstvo a spevňuje kĺby. Častejšie sa stretávame s každodenným nesprávnym zaťažovaním svalstva (disbalancia sv.) a nesprávnym držaním tela.

2̶.̶ ̶V̶ ̶p̶r̶á̶c̶i̶ ̶v̶á̶m̶ ̶s̶t̶a̶č̶í̶ ̶v̶y̶m̶e̶n̶i̶ť̶ ̶s̶t̶o̶l̶i̶č̶k̶u̶

Zhruba 65% zamestnancov na Slovensku má sedavú prácu. Sedenie pri počítači je dnes bežnou súčasťou života ľudí. Veľmi často bolesti chrbta pri práci za pc nespôsobuje zlá stolička alebo stôl ale zlý sed a poloha na samotnej stoličke, ktoré výmenou stoličky nezmiznú. Moja rada: za každých okolností sa aspoň raz za hodinu ísť prejsť alebo sa ponaťahovať.

3̶.̶ ̶N̶a̶ ̶b̶o̶ľ̶a̶v̶ý̶ ̶c̶h̶r̶b̶á̶t̶ ̶p̶o̶m̶á̶h̶a̶ ̶k̶ľ̶u̶d̶ ̶n̶a̶ ̶l̶ô̶ž̶k̶u̶

V akútnej fáze po seknutí je kľudový režim na 1-2 dni vhodný, regeneráciu vieme podporiť napr. aplikovaním Muay krému (o blahodárnych účinkoch je napísaný samostatný článok). No samotný pokoj ten chrbát nevylieči, vždy sa treba obrátiť na fyzioterapeuta a nepodceňovať to. Každé ďalšie “seknutie” môže byť iba horšie.

4̶.̶ ̶T̶a̶b̶l̶e̶t̶k̶y̶ ̶l̶i̶e̶č̶i̶a̶

Analgetiká neliečia, iba odstrihnú bolesti niť. Bolesť je varovný signál, ktorý nás má varovať, že sa niečo deje. Prirovnám to ku červenej kontrolke stavu benzínu v aute(rezerva). Netvrdím, že lieky sú zlé, pokiaľ nie sú jedinou možnosťou. Pri akútnej bolesti chrbta nabudúce vyskúšajte analgetiká s kombináciou suchého tepla alebo myorelaxanty v spojení s vitamínom B.

5̶.̶ ̶B̶o̶l̶e̶s̶ť̶ ̶c̶h̶r̶b̶t̶a̶ ̶m̶á̶ ̶i̶b̶a̶ ̶f̶y̶z̶i̶c̶k̶é̶ ̶p̶r̶í̶č̶i̶n̶y̶

Nie a nie je to hanba. Bolesti chrbta často vznikajú zo stresu, úzkosti alebo depresie. Nadmerný stres v živote spôsobuje plytké dýchanie a nesprávne držanie tela. Hlava a ramena sú predsunuté, čo spôsobuje tuhnutie svalov krčnej chrbtice.

Ak sa chcete informovať ohľadom voľných termínov alebo čohokoľvek iného, neváhajte ma kontaktovať.