História bankovania

O Bankovaní sme si už čosi povedali. Dnes by som vám chcel povedať viac o histórii bankovania. Bankovanie sa dostalo do povedomia vďaka Michaelovi Phelpsovi, ktorý mal počas olympijských hier v roku 2016 okrúhle modriny na chrbte. O Micheolovi Phelpsovi je známe, že si bankovanie dopraje pred každým závodom aby urýchlil regeneráciu. Aj vďaka nemu bankovanie dnes pozná toľko ľudí.

Môžme byť radi, že žijeme v dnešnej dobe. 😀 Na bankovanie sa v minulosti používali zvieracie rohy, ktoré boli postupne nahradené bambusovými nádobami, tie boli neskôr nahradené sklom, plastom, silikónom alebo kovom, no tie sa v modernej medicíne už nepoužívajú.

 

Prenesme sa do minulosti, konkrétne do starovekého Egypta, kde jeden z najstarších zápisov The Ebers Papyrus spomína využitie bankovania u antických Egypťanov pri liečbe rôznorodých ochorení ako npr: menštruačné bolesti, Vertigo, bolesti, nechutenstvo, horúčka. Dokonca boli nájdené nákresy v chráme KOM OMBO, blízko Luxoru, ktoré znázorňujú bankovanie chrbta.

Neskôr, v Číne, sa bankovanie eviduje blízko Han dynasty ge hong. Prvým, ktorý využil bankovanie v Číne, bol jeden z najslávnejších herbalistov a alchymistov. Silno veril v to, že bankovanie v spojení s akupunktúrnou liečbou dokáže vyliečiť viac ako polovicu ochorení.

V starovekom Grécku Hipokrates, lekár, vedec, otec medicíny, využíval bankovanie na liečenie vnútorných ochorení alebo štrukturálnych problémov. Odporúčal bankovanie na liečbu angíny, problémy s menštruáciou a mnohé iné ochorenia.

V starom Islame bolo bankovanie pomenované “Al-Hijamah”. Prophet Muammad vravel svojim nasledovníkom, že bankovanie je najlepšia liečba akú môžu dostať. 

V Európe sa bankovanie objavilo medzi 14.-17. storočím, počas éry renesancie. Bolo považované za najpopulárnejšiu liečbu DNY a artritídy v Taliansku počas tohto obdobia. Okolo 18. storočia bolo bankovanie využívané väčšinou európskych lekárov, ktorí ju využívali pri liečbe nachladnutia a pri infekciách dýchacích ciest. V druhej polovici 18. storočia bol predstavený nový, vedecký model medicíny, počas ktorej popularita bankovania klesla.

 V dnešnej dobe sa čoraz viac dostáva do popularity hlavne vďaka mnohým celebritám, ktoré túto liečbu využívajú a propagujú a vďaka tomu dostalo bankovanie znova šancu ukázať svoju silu.

Existujú 2 základné druhy bankovania: Mokré a suché bankovanie.

Mokré bankovanie v dnešnej dobe smú využívať iba lekári. Priaznivci mokrého bankovania tvrdia, že touto metódou sa z tela odstraňujú škodlivé látky a toxíny a prečisťuje sa krv. Žiaľ doposial o tom neexistuje hodnotný dôkaz.

Mokré bankovanie sa robí tak, že terapeut po odstranení baniek urobí na koži jemné rezy malým skalpelom a následne priloží banky opäť na rovnaké miesta aby odsali isté množstvo krvi. Narezané miesta následne terapeut ošetrení antibiotickou masťou a prelepí ich aby sa do rany nedostala infekcia. Miesta rezu by mali byť zahojené do 10 dní. Počas prvej terapie mokrého bankovania sa väčšinou dáva 3-5 baniek na zoznámenie.

Suché bankovanie

využíva len efekt vákua, ktoré vznikne prisatím banky (sklenenej, gumenej, plastovej) na pokožku. Keď banka nadvihne kožu a mäkké tkanivo, zvýši sa prietok krvi, uvoľní sa svalové napätie a tým aj bolesť.

V modernej liečbe fyzioterapeut využíva: statické, dynamické bankovanie, bankovanie s pohybom tela a mnoho iného.