Ešte počkám?

Častokrát sa stretávam s názorom ľudí, že masáže sú zbytočný prepych, ale tak to nie je. Stavbár, ako aj účtovník, potrebujú pravidelnú terapiu, pričom obaja majú iné svalové zaťaženie.

Hovorí sa, že niekto prišiel za 5 minút 12, ja sa skôr v praxi stretávam s tým, že mi klienti prídu až o pol 16. 😂 Prichádzajú s akútnymi bolesťami svalov a chrbtice. Istú skupinu svalov majú extrémne preťaženú a inú zase slabú. Najčastejšie majú stuhnuté trapézy, oslabené a preťažené kríže a brucho.

Po terapii väčšina bolesti ustúpi a klient sa môžte vrátiť do svojho bežného života. S predpokladom, že vo svojom živote nič nezmení, sa opakovaným, nerovnomerným zaťažovaním často vráti do stavu ako pred terapiou. Tomuto vieme predísť pravidelnou masážou, poprípade doplnením ďalšou fyzioterapeutickou liečbou.

Na začiatku liečby je dobre opakovať terapiu po 5-7 dňoch. Následne po ďalších terapiách frekvenciu návštev posúvame na 14 dní. Tento 14 dňový cyklus je pre vaše telo ideálny. Pokiaľ telo nie je nadmerne zaťažované (práca, šport…) v udržiavacej fáze, je vhodné terapiu opakovať po 3-4 týždňoch, samozrejme podľa stavu klienta. Ja osobne si nastavujem klientov v udržiavacej fáze na 2-4 týždne. Pokiaľ sú “dobrí”, prídu po 4 týždňoch, pokiaľ sa ich stav zhorší, ďalšiu terapiu máju už po 2 týždňoch.

Často sa stretávam s otázkou “Kedy to bude dobré? Koľko terapií potrebujem?” Je to veľmi individuálne a nedá sa jasne definovať, že za mesiac budete fit.

V prvom rade si treba uvedomiť, že fyzioterapeut nie je mechanik, ktorý vymení súčiastku a všetko bude zrazu fajn. Pokiaľ svoje telo zaťažujeme niekoľko rokov či už nesprávnou životosprávou alebo nadmerným zaťažovaním či už v práci alebo pri športe, dochádza k veľkému nepomeru funkčnosti jednotlivých svalových skupín, no práve pravidelnosť masáží a zmena stereotypov vám vie pomôcť. Už len taká maličkosť, akou je správny sed pri práci, chôdza a celkové uvedomenie si polohy vášho tela vám dokáže veľmi pomôcť. Čím viac pre seba spravíte, tým skôr budete fit.

Zapamätajte si, fyzioterapeut vás navedie na ten správny smer ale vy ste tí, ktorí ten smer musia držať. Ak sa chcete informovať ohľadom voľných termínov alebo čohokoľvek iného, neváhajte ma kontaktovať.