Brušná diastáza

Vítam vás pri dnešnej téme, brušná diastáza.

Pojem, ktorý ste už určite počuli. Ale čo to vlastne je ? Diastáza je rozostúpenie priamych brušných svalov(6pack). Môže ísť o komplexnú dysfunkciu svalov trupového valca. Bruško na tomto mieste zostáva prekryté iba podbrušnicou, fasciami, tukom a kožou.

Kedy vzniká?

Najčastejšie vzniká 6 týždňov po pôrode (60% pravdepodobnosť vzniku) v dôsledku zvýšenia námahy nosením bábätka, 6 mesiacov po pôrode (45% pravdepodobnosť), 12 mesiacov po pôrode (33% pravdepodobnosť), okolo 21. týždňa tehotenstva (33% pravdepodobnosť). Taktiež sa často objavuje u novorodencov, športovcov, fitnesákov ale aj u jedincov, ktorí majú zvýšený podiel vnútrobrušného tuku. Z mojej praxe som si všimol, že “zrelí” muži s pivným bruškom ju na 60% majú. Avšak stále viac sa stretávam s čiastočnou diastázou aj u mladých mužov.

Prečo vzniká?

Často vzniká dôsledkom hormonálnych zmien (relaxin) počas tehotenstva, čím dochádza k zmenám viskoelasticých mäkkých tkanív. V spojivových tkanivách vzniká zvýšená voľnosť a svalové napätie sa vďaka centrálnym mechanizmom riadenia motoriky znižuje, a tým vytvára priestor pre jej vznik. Takže by sme si mohli myslieť, že diastázu môžu mať iba ženy, ktoré majú slabšie bruško, no nie je to tak. Diastázu môžu mať aj ženy s vypracovaným bruškom. Pretože pekné bruško neznamená funkčné bruško! Taktiež môže vyniknúť dôsledkom genetickej predispozície, poranením dutiny brušnej alebo aj nesprávnym cvičením hlavne brušných svalov.

Poďme si najprv definovať, čo je linea alba. Nie je to tá tmavá čiara na bruchu po pôrode, ako si mnohí myslia. Je to pevný, väzivový pruh v strednej čiare na prednej brušnej stene. Začína od mečovitého výbežku hrudnej kosti (výbežok na spode hrudnej kosti) až ku lonovej kosti (pod bedrovou kosťou).

Linea alba sa môže povoliť alebo úplne roztrhnúť. Ženy so zvýšeným svalovým napätím majú väčšiu tendenciu k roztrhnutiu.

Rozostup brušnej steny sa môže objaviť pozdĺž celej dĺžky linea alba. V úrovni pupku, nad pupkom, nižší výskyt v úrovni pod pupkom. Podľa štúdií sa najčastejšie objavuje u tehotných žien v oblasti nad pupkom, v šírke do 4 cm (norma je do 1cm).

 Diastáza nie je iba kozmetická! Ide o dysfunkciu HSS (hlboký stabilizačný systém) a môže viesť až k hernii (brušná prietrž). 

Dochádza k narušeniu stability stredu tela, mechanike trupu, stability panvy a oslabeniu krytu brušných vnútorných orgánov.

Ako zistím či mám diastázu?

Najčastejším príznakom diastázy je vydutie žalúdka, objavenie sa “striešky” nad pupkom alebo citlivosť na dotyk. Bolesť sa môže vyskytnúť aj pri dvíhaní ťažkých vecí. Môže spôsobiť bolesť chrbtice, svalov panvového dna alebo dolných končatín. 

Viete si doma spraviť aj jednoduchý test. Ľahnite si na chrbát s pokrčenými kolenami. Uvoľnite sa a prsty si položte tesne nad pupok. Pritiahnite hlavu k hrudníku a snažte sa vtlačiť prsty do brucha. V prípade, že sa vám prsty ponoria dovnútra, je veľká šanca, že máte diastázu. Najlepším riešením je vyšetrenie fyzioterapeutom, ktorý zistí rozsah, lokalitu diastázy a funkčnosť brucha.

Liečba? Cvičiť, necvičiť? Rezať, nerezať? 

Určite treba v každom jednom štádiu vyskúšať konzervatívnu liečbu pod dozorom. POZOR na rôzne stránky, ktoré vám ponúkajú rôzne videonávody s cvikmi, viete si viac ublížiť ako pomôcť.

Bohužiaľ zatiaľ žiadne štúdie nepotvrdili možnosť 100% prevencie. Preukázalo sa, že vhodným cvičením a prípravou na pôrod môžme znížiť výskyt diastázy až o 33%.